Pewnie nie jeden raz każdy z nas zastanawiał się, co by zrobił, gdyby dostał spadek. Jednak często nie zdajemy sobie sprawy z tego jakie mamy możliwości i jakie konsekwencje prawne wiążą się z przyjęciem spadku.
Spadkobierca zgodnie z art. 1012 może podjąć jedną z trzech czynności. Może:
Po wyborze jednej z powyższych czynności należy złożyć stosowne oświadczenie.
Oświadczenie o przyjęciu lub odrzuceniu spadku należy złożyć w ciągu sześciu miesięcy od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o tytule swego powołania (czyli, od dnia w którym dowiedział się o śmierci spadkodawcy, po którym dziedziczy).
Oświadczenie o przyjęciu lub odrzuceniu spadku można złożyć przed notariuszem lub przed sądem. Takie oświadczenie można złożyć na piśmie z podpisem urzędowo poświadczonym lub ustnie.
Oświadczenie o odrzuceniu spadku może złożyć spadkobierca (testamentowy lub ustawowy) i nie musi podawać powodu odrzucenia. Jeżeli spadkobierca nie posiada zdolności do czynności prawnych, takie oświadczenie składa opiekun prawny, po uzyskaniu zgody sądu opiekuńczego.
Jeżeli spadkobierca nie złoży stosownego oświadczenia w terminie (czyli, w ciągu 6 miesięcy) oznacza to, że przyjmuje spadek z dobrodziejstwem inwentarza, czyli z ograniczoną odpowiedzialnością za długi spadkowe.
Przed podjęciem decyzji o przyjęciu spadku warto sprawdzić czy spadkodawca nie pozostawił długów. Zawsze przed podjęciem ostatecznej decyzji dobrze jest skorzystać z porady prawnej i dowiedzieć się więcej jakie jest najlepsze rozwiązanie prawne.