Pierwsze spotkanie z adwokatem. Jak się do niego przygotować?

Masz problem prawny i czeka Cię wizyta w kancelarii? Obawiasz się, bo nie wiesz jaki przebieg będzie miało spotkanie z adwokatem? Aby uniknąć takiej sytuacji najlepiej przygotuj się do spotkania. Będzie to z korzyścią zarówno dla Ciebie, jak i adwokata. Jak to zrobić? Przed wszystkim musisz pamiętać o kilku istotnych elementach.

Jak się przygotować?

Umów się na spotkanie z adwokatem. Wizyta w kancelarii bez wcześniejszego umówienia się może skutkować tym, że adwokat nie będzie miał dla Ciebie czasu, ponieważ może być w sądzie lub na spotkaniu z innym klientem. Ustalenie terminu spowoduje, że adwokat będzie mógł poświęcić Ci odpowiednią ilość czasu i zapoznać się z Twoją sprawą.

Przygotuj wszystkie niezbędne dokumenty.  Ważne, abyś wziął ze sobą wszystkie dokumenty, które są znaczące w sprawie (np. umowa, aneks do umowy, wyrok sądu, akt notarialny, korespondencja mailowa, pełnomocnictwa, faktury itp.). To pozwoli dokładnie zapoznać się adwokatowi ze sprawą. Jeżeli nie jesteś pewien, które dokumenty są istotne najlepiej weź wszystkie. Adwokat na spotkaniu oceni, które z nich są kluczowe dla sprawy.

Zbierz i przygotuj informacje dotyczące sprawy. Oprócz dokumentów, które przedstawisz na spotkaniu ważne jest, abyś opowiedział o szczegółach i faktach dotyczących sprawy. Takie informacje powinny zawierać: datę zdarzenia, rodzaj zdarzenia i jego przebieg, osoby zaangażowane w sprawę, aktualny stan sprawy.

Przygotuj pytania i określ swój cel. Przed wizytą w kancelarii przygotuj pytania, które chcesz zadać adwokatowi. Podczas spotkania i omawiania sprawy niektóre pytania mogą Ci umknąć, dlatego najlepiej wcześniej spisać je na kartce. Pamiętaj, że możesz pytać o wszystko, nawet kwestie które wydają Ci się mało ważne, a mają związek ze sprawą. To spotkanie jest po to, abyś dowiedział się jakie masz rozwiązania w sprawie, z którą przychodzisz.

Zastanów się również jakiej pomocy potrzebujesz od adwokata, czego chcesz się dowiedzieć. Pomyśl czy dopuszczasz np. polubowne rozwiązanie sprawy, mediacje lub ustępstwa, na które możesz się zgodzić. To z pewnością pomoże w podjęciu kolejnych działań w sprawie.

Bądź szczery podczas rozmowy. Nieważne z jak poważnym i trudnym problemem przychodzisz. Czasami może to być sprawa bardzo osobista, o której nie łatwo jest opowiedzieć adwokatowi, którego widzisz pierwszy raz w życiu. Pamiętaj, że spotkanie z nim jest po to, by otrzymać profesjonalną pomoc prawną i znaleźć właściwe rozwiązanie. Dlatego opowiedz o wszystkim, co w danej sprawie jest ważne zupełnie szczerze. Adwokata obowiązuje tajemnica adwokacka, a zatajenie faktów może tylko skomplikować sprawę lub doprowadzić nawet do przegranej. Warto więc zaufać i przedstawić sprawę zupełnie jasno.

Podsumowując, pierwsze spotkanie z adwokatem nie musi być stresujące. Odpowiednie przygotowanie do spotkania w dużym stopniu tylko ułatwi jego przebieg i pozwoli na sprawne podjęcie kolejnych kroków w sprawie. Dlatego przed spotkaniem warto poświęcić trochę czasu i dobrze się do niego przygotować stosując kilka powyższych wskazówek.

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2021 | Projekt i realizacja Quick Services & SilesiaRunner.pl